Projekt společnosti MERKURO je postaven na jasně daných pravidlech. Za svými instalacemi si stojíme natolik, že jsme schopni vytvořit přiměřený zisk. Kdybychom svou práci nedělali dobře, nebyli bychom toho schopni. A to je záruka pro bytový dům. Jakoukoliv odchylku ve výpočtech nebo chybu při výstavbě zaplatíme my. Proto si vybíráme jen ty nejlepší z nejlepších, aby pro nás kotelny navrhli a postavili. Kvalitní reference jsou pro nás hlavní měřítko.

více o Merkuro spo.s.r.o.

Lokální kotelny

Pojďme se nyní podívat na ekologii z pohledu lokální kotelny. Za jediné v dnešní době možné a zároveň efektivní zdroje tepla pro bytový dům považujeme zemní plyn a elektřinu. V moderních kondenzačních kotlích se zemní plyn zužitkuje s 97% účinností, horké vodní páry s minimem emisí vycházejí ven komínem. Nutno podotknout, že žádná plynová kotelna se dnes nepostaví bez důkladného prověření Ministerstva životního prostředí. Z výše uvedeného globálního pohledu na Zemi je to jednoznačně krok správným směrem.

Prodejci tepelných čerpadel často tvrdí, že čerpadla neprodukují žádné emise. Pravda je to však poloviční, jelikož pro jejich provoz je potřeba elektrická energie.
A výroba elektřiny samozřejmě emise či jinou negativní ekologickou stopu produkuje. Oproti dálkovému teplu je zde však jedno výrazné ALE.

Na výrobu 1 GJ tepla tepelným čerpadlem je zapotřebí několikanásobně méně energie a tím i emisí než na 1 GJ tepla přivedený z teplárny do domu. A i to pocítí generace po nás…

Jaké však jsou lokální kotelny z pohledu ekonomiky a komfortu? Můžeme je považovat za nastupující technologii vytápění bytových domů? V západních zemích Evropy je trend budování kotelen dlouhodobý. Nicméně platí, že co je dobré například pro Německo, je dobré i pro Česko? Naštěstí máme právo si cestu zvolit sami.

Prvním a velmi výrazným rozdílem mezi lokální kotelnou a centrálním vytápěním je počáteční investice. Teplárna Vás připojí zdarma, kotelnu si musíte zaplatit. Podle velikosti domu se jedná o miliony a po nedávné revitalizaci Vám mnoho prostředků nezbývá. Nicméně řešení existují.

Důvodem, proč se domy odpojují od teplárny, je především cíl ušetřit. Je však skutečně teplo z vlastní kotelny levnější? Na začátku Vašeho rozhodnutí by vždy měla stát energetická a ekonomická studie, která řekne, s jakými finančními prostředky je třeba počítat. Bohužel neseriózní prodejci často prezentují úspory, které se omezují pouze na rozdíl mezi cenou tepla z teplárny a nákupem komodity pro kotelnu. Teplárny pak právem argumentují, kde jsou odpisy, pojištění, obsluha, servis…? Proto je výběr dodavatele, který vybuduje srdce Vašeho domova, klíčový. Seriózní společnost by měla nabídnout detailní srovnání nejen s centrálním vytápěním, ale také jednotlivé možnosti mezi sebou. Někde je vhodnější plyn, někde tepelné čerpadlo, někde je výhodnější zůstat u centrálního vytápění.

Vlastní kotelnou končí ona bezstarostnost, která je velkou výhodou dálkového tepla. O kotelnu je nutné se starat, provádět revize, pozáruční opravy, investovat do náhradních dílů apod. Zkusíme nabídnout srovnání z jiného odvětví. Vlastní automobil a taxi. Taxi nás odveze kdykoliv kdekoliv, nemusíme se o automobil taxislužby starat, sledovat cenu benzínu, dokonce máme k dispozici řidiče.

Ale proč většina z nás jezdí taxíkem výjimečně?

Je drahý. Na druhou stranu si ale můžeme koupit automobil. Potřebujeme však peníze na nákup, musíme se o něj starat, platit pojištění, pohonné hmoty a v případě poruchy po záruční době trneme, kolik bude stát oprava. Přesto většina z nás jezdí vlastním automobilem častěji než taxíkem. A výběru našeho auta věnujeme patřičnou pozornost stejně jako výběru toho, kdo nám jej prodá. U vlastní kotelny, která Vám bude poskytovat teplo po mnoho desetiletí, je výběr dodavatele ještě důležitější.

Co je projekt EFČR?